Kořenové čistírny pro domácnosti

settings

Minimální údržba

Na rozdíl od mechanicko-biologických čistíren, které vyžadují častý dohled, potřebuje kořenová čistírna daleko menší péči.

savings

Nízké provozní náklady

Kořenové čistírny mají pětkrát až desetkrát nižší provozní náklady oproti mechanicko-biologickým čističkám.

hourglass_top

Dlouhá životnost

Při dobré údržbě vydrží náplň čističky 30-40 let.

grass

Vytváří nový ekosystém

Jsou krásné, od jara do podzimu na nich kvetou vlhkomilné květiny.

water_drop

Spolehlivé čištění

Spolehlivě čistí vodu u rodinných domů i chat a chalup.

water

Lépe zvládá nárazový provoz

Dobře snáší nestálý přítok vody a její kolísavou kvalitu.

Kořenové čističky odpadních vod využívají principy přírodních samočisticích procesů. Moderní kořenová čistička funguje díky kombinaci dokonalého mechanického předčištění ve speciálním septiku a biologického čištění ve vertikálním kořenovém filtru. Kořenový filtr je naplněn jemným štěrkem, po kterém seshora stéká voda. Na jeho povrchu sídlí bakterie, které zajišťují čisticí proces. Rostliny vysázené na kořenovém filtru částečně odsávají živiny a na jejich kořenech žijí rovněž bakterie. Přečtěte si více o fungování.

Více schémat fungování

Jak probíhá příprava a stavba kořenové čističky?

looks_one

Konzultace na místě

looks_two

Příprava projektu

looks_3

Vyřízení povolení

looks_4

Realizace

looks_5

Podpora při provozu

Pokud se na nás obrátíte, rádi vám telefonicky nebo po mailu zodpovíme vaše dotazy.
Projekty v Čechách: 775 256 596
Projekty na Moravě: 608 166 638, zuzana@korenovky.cz

V případě potřeby vás navštívíme na místě a systém čištění vody s vámi společně vymyslíme.

Poté zpracujeme projekt kořenové čističky. Společně s projektem čističky vám můžeme navrhnout i systém hospodaření s dešťovou a vyčištěnou vodou, případně přírodní koupací jezírko.

Cílem našich projektů je jednoduché, trvanlivé řešení hospodaření s vodou, vyžadující minimální údržbu, které navíc vytváří krásná přírodní zákoutí kolem vašeho domu.

Varianty stavby kořenové čističky

Kořenová čistírna na klíč

Nabízíme stavbu kořenové čistírny na klíč, která pro rodinný dům (4 osoby) přijde na cca 330 000 Kč včetně DPH. Po realizaci vám dodáme všechny potřebné doklady pro kolaudaci. V ceně nejsou zahrnuty náklady na vytvoření projektové dokumentace a vyřízení stavebního povolení.

Realizace kořenové čističky svépomocí

Zájemcům o svépomocnou stavbu můžeme dodat instalační set pro kořenovou čističku, a to v rozsahu 2–20 obyvatel, po dohodě i větší. Poradíme vám, jak na to, a na samotnou stavbu dohlédneme.

Set pro svépomocnou instalaci obsahuje:

 • Čtyřkomorový anaerobní separátor se speciální úpravou pro kořenovou čističku
 • Fólii a geotextilii pro kořenovou čističku a vsak
 • Pulzní nádrž
 • Prostupy fólií
 • Telefonické konzultace
 • Řízení stavby a dozor jejího provádění
 • Dokumenty pro kolaudaci

Cena instalačního setu pro kořenovou čističku (4 obyvatelé): Přibližně 200 000* Kč včetně DPH – dle místních podmínek. V ceně nejsou zahrnuty náklady na vytvoření projektové dokumentace a vyřízení stavebního povolení.

Přečtěte si o možnostech financování kořenových čistíren.

Porovnání čisticích parametrů kořenové čistírny s mechanicko- biologickými čistírnami

Současné technologie kořenových ČOV u obcí dosahují srovnatelných nebo lepších výsledků oproti většině mechanicko-biologických ČOV. U menších zdrojů znečištění ovšem s podstatně větší spolehlivostí. Zvlášť u jednotlivých domů, penzionů či hotelů se uživatelé o domovní aktivační ČOV nedostatečně starají. Dle zdrojů Povodí Ohře jich 90 % nečistí.

V Evropě se ustálilo používání kořenových čistíren s vertikálními filtry, které jsou schopny dobře čistit i bez elektrické energie a jsou trvanlivé a spolehlivé. Nedoporučujeme využívat laciné provzdušňované "kořenové čistírny," které bez použití elektrické energie nefungují.
V rámci kořenových čistíren doporučujeme využívat speciální vícekomorové septiky, které dokonale odstraňují kal. Varujeme před jednokomorovými septiky, které kal nevyčistí. Kal pak ucpává kořenový filtr a ten může i zapáchat.

Služby při realizaci domácích kořenových čistíren

 • Konzultace před realizací kořenové čističky
 • Projekty kořenových čističek, zahradních jezer a systémů pro využívání dešťové vody
 • Realizace kořenových čističek na klíč
 • Dozor při svépomocné realizaci kořenových čističek
 • Vyřizování povolení
 • Údržba i revitalizace kořenových čističek
 • Hydrogeologické posudky

Co o nás říkají naši zákazníci?

Firmu kořenovky velmi doporučuji. Zákazníka provedou od A do Z, vše zajistí o nic se nemusí zákazník starat. Firma je spolehlivá, jednání s klientem na vysoké úrovni, vše běží jak má. Firma mi připravila veškerou dokumentaci pro vyřízení kolaudace, což je také velmi důležité. Za nás doporučuji s nejlepším hodnocením.

paní Brixová – KČOV Habartice

Z kořenovky jsem nadšená a nejvíc se mi na ní líbí pulzní šachta, která slouží jako větší konev na zalévání rostlin v kořenovém filtru - tak jednoduché a přitom naprosto geniální řešení... Prostě paráda.

Barbora Koprnická – KČOV Čeřejov

Jezírko předčilo naše očekávání. Je to nová dominanta zahrady. A když se zrovna nekoupeme, tak se kocháme. Vidět vlaštovky, jak v letu pijí z jezírka, je zážitek.

Lukáš Zagata – jezírko Dolní Novosedly

Jezírko od Kořenovek zdobí naši zahradu už tři roky. Je to živý organismus, který prochází různými fázemi, ale ta průzračně čistá voda na konci srpna je opravdu neuvěřitelná. Spolupráce s panem Šperlingem a jeho kolegy byla skvělá.

Zuzana Dvořáková Baksová – jezírko Březí

Jezírko je již více než 5 let centrem veškerého života na zahradě. Užíváme ho v zimě i v létě. Oceňuji vstřícnou zákaznickou podporu.

Kateřina Svobodová – jezírko Nechalov

S čističkou jsem náramně spokojena a mám velmi dobrý pocit, že toaletu nesplachuji pitnou vodou. Jsem ráda, že díky Vaší firmě bylo možno podniknout malý krůček k hospodaření s vodou, s tímto velkým zázrakem, kterým voda bezpochyby je. Děkuji.

Dagmar Pokorná – kořenová čistička Hajniště

Při výstavbě kořenové čistírny odpadních vod se zároveň řešil svod dešťové vody. Výsledkem je, že původní žumpa se stala jímkou na přečištěnou odpadní vodu spolu s dešťovkou a těmi se zalévá a také splachuje záchod. Krásný pocit vodokoloběhu...skvělá práce!

Iveta Kopicová – kořenová čistička Blatce

Jezírko se prakticky okamžitě stalo nedílnou součástí naší zahrady a mohu potvrdit, že investice do něj byla ta nejlepší věc, co se kolem našeho domu realizovala. Okolí jezírka se během roku stále mění a je radost pozorovat život kolem něj – a přirozeně i v něm. Spolupráce s firmou Kořenovky byla rovněž výjimečná.

Jan Martínek – jezírko Buková

Jezírko a kořenovka nám dělají radost každý den. Návštěvníci nevěří, že v jezírku nemáme žádnou filtraci a i tak je voda velmi čistá. Jezírko funguje už přes 2 roky. Komunikace byla výborná, následné dotazy jsou vždy mile zodpovězeny.

Tomáš Vrbický – kořenová čistička a jezírko východní Čechy

950+

domácích
kořenových čistíren

50+

obecních a firemních
kořenových čistíren

100+

přírodních
jezer

Chcete také kořenovou čistírnu?

Napište nám, co byste rádi realizovali a třeba i termín, kdy byste se chtěli o svých představách bavit. Budeme vás kontaktovat.

Vaše poptávka byla odeslána. Děkujeme!
Něco se nepovedlo. Zkuste to znovu :)