Mokřadní střechy

Mokřadní střecha je unikátní systém spojující zelenou střechu s kořenovou čistírnou. Střecha tak může být využita pro čištění odpadní vody vyprodukované v domě.

roofing

Nízké zatížení střešní konstrukce

opacity

Úspora vody v domě až o 50 % 

thermostat

Zlepšení klimatu v okolí domu

settings

Minimální údržba

Výhody mokřadní střechy

Výhodou spojení zelené střechy či fasády s čističkou je vznik zelené střechy s nízkou hmotností, která neklade příliš vysoké nároky na statiku a nosnost střechy. Další výhodou je vyřešení častého problému zelených střech, které tkví v nedostatku či naopak velkém množství vláhy. Tento problém se u zelených střech nejčastěji řeší zvýšením vrstvy substrátu, čímž však jsou kladeny vyšší nároky na statiku střechy.

Mokřadní střecha s kořenovou čističkou elegantně řeší problém s nedostatkem vláhy. Přestože může být bujně porostlá rozmanitým výběrem mokřadních rostlin, tak hmotnostně odpovídá lehkým extenzivním zeleným střechám se suchomilnými rostlinami. Navíc, vše s možností využití odpadní vody z provozu domácnosti.

Přínosný je také systém recyklace odpadní vody s pomocí střešní kořenové čističky, což přispěje ke snížení spotřeby pitné vody až na polovinu. Mimo to bude zelená plocha střechy či fasády přinášet do lokality vlhkost a příznivé klima, což majitelé i okolí ocení zejména v horkých letních měsících.

Jak mokřadní střecha funguje


Funguje to tak, že odpadní voda z domu je přivedena do vícekomorového podzemního septiku, kde dojde k separaci hrubších částic a zároveň už zde započnou některé čistící procesy. Takto předčištěná voda je následně čerpadlem trubkami skrytými ve fasádě dopravena do kořenové čističky na střeše, kde dojde k dočištění. Voda pak putuje do akumulační nádrže, kde čeká na své další využití na zahradě nebo v domácnosti, nadbytečná voda je vypouštěna do kanalizace nebo řešena zásakem.


Další možností, jak využít mokřadní střechu, je její zavlažování ze zásobníku jímané dešťové vody nebo ze studny. Pravý půvab mokřadní střechy však spočívá ve využití již jednou použité vody, která je určena  k odtoku do kanalizace. Odpadní voda na zelené střeše  dává život mokřadním rostlinkám a zároveň ochlazuje okolí.

Technické řešení

Z technického hlediska je mokřadní střecha - střešní čistička -  souvrství materiálů nasycené vodou umístěné na ploché střeše, které umožňuje hydroponický růst mokřadních rostlin.

Souvrství má mocnost cca 15 cm a dohromady s vodou dosahuje hmotnosti cca 150 kg/m².

Vlastní kořenová čistička je tvořena mělkým „bazénem“, vystlaným nepropustnou fólií chráněnou geotextilií a je vyplněna 10cm vrstvou lehkého substrátu a 5mm vrstvou štěrku. Samotná voda ale není na povrchu vidět, protože povrch střechy tvoří štěrk, ze kterého vyrůstají rostliny.

Okraje střechy a prostupy střechou jsou koncipovány tak, aby umožňovaly zamrznutí substrátu – volnou dilataci zamrzlého substrátu. Mokřadní střecha může být napájena buď umělým živným roztokem, nebo mechanicky předčištěnou odpadní vodou. To znamená, že voda s živinami je na střechu dávkována buď pouze pro potřebu rostlin, nebo jí je dodáváno více a střecha působí jako střešní kořenová čistička.

V případě použití střechy jako čističky odpadních vod může být voda v závislosti na její kvalitě systémem proháněna několikrát, aby došlo k dostatečnému vyčištění. Střešní čistička může být kombinována také s mokřadní fasádou – fasádní čističkou.

Rostliny

Pro mokřadní střechu  se používají různé druhy mokřadních rostlin. Jejich volba závisí především na nárocích na estetické ztvárnění porostu střechy a fasády. K tomuto účelu jsou vhodné různé druhy ostřic, sítina,  orobinec, chrastice rákosovitá, skřípinec jezerní, kosatec žlutý, kyprej vrbice atd.

Přečtěte si více o rostlinách.

Náklady

Pro běžný rodinný dům s plochou střechy cca 100 m² příjde mokřadní střecha a hospodaření s vodou na 350 000 Kč včetně DPH.

Služby při realizaci mokřadních střech

  • Konzultace před realizací mokřadní střechy
  • Projekty mokřadních střech
  • Realizace mokřadních střech na klíč
  • Dozor při svépomocné realizaci mokřadních střech
  • Pomoc projektantům a architektům

Co o nás říkají naši zákazníci?

Firmu kořenovky velmi doporučuji. Zákazníka provedou od A do Z, vše zajistí o nic se nemusí zákazník starat. Firma je spolehlivá, jednání s klientem na vysoké úrovni, vše běží jak má. Firma mi připravila veškerou dokumentaci pro vyřízení kolaudace, což je také velmi důležité. Za nás doporučuji s nejlepším hodnocením.

paní Brixová – KČOV Habartice

Z kořenovky jsem nadšená a nejvíc se mi na ní líbí pulzní šachta, která slouží jako větší konev na zalévání rostlin v kořenovém filtru - tak jednoduché a přitom naprosto geniální řešení... Prostě paráda.

Barbora Koprnická – KČOV Čeřejov

Jezírko předčilo naše očekávání. Je to nová dominanta zahrady. A když se zrovna nekoupeme, tak se kocháme. Vidět vlaštovky, jak v letu pijí z jezírka, je zážitek.

Lukáš Zagata – jezírko Dolní Novosedly

Jezírko od Kořenovek zdobí naši zahradu už tři roky. Je to živý organismus, který prochází různými fázemi, ale ta průzračně čistá voda na konci srpna je opravdu neuvěřitelná. Spolupráce s panem Šperlingem a jeho kolegy byla skvělá.

Zuzana Dvořáková Baksová – jezírko Březí

Jezírko je již více než 5 let centrem veškerého života na zahradě. Užíváme ho v zimě i v létě. Oceňuji vstřícnou zákaznickou podporu.

Kateřina Svobodová – jezírko Nechalov

S čističkou jsem náramně spokojena a mám velmi dobrý pocit, že toaletu nesplachuji pitnou vodou. Jsem ráda, že díky Vaší firmě bylo možno podniknout malý krůček k hospodaření s vodou, s tímto velkým zázrakem, kterým voda bezpochyby je. Děkuji.

Dagmar Pokorná – kořenová čistička Hajniště

Při výstavbě kořenové čistírny odpadních vod se zároveň řešil svod dešťové vody. Výsledkem je, že původní žumpa se stala jímkou na přečištěnou odpadní vodu spolu s dešťovkou a těmi se zalévá a také splachuje záchod. Krásný pocit vodokoloběhu...skvělá práce!

Iveta Kopicová – kořenová čistička Blatce

Jezírko se prakticky okamžitě stalo nedílnou součástí naší zahrady a mohu potvrdit, že investice do něj byla ta nejlepší věc, co se kolem našeho domu realizovala. Okolí jezírka se během roku stále mění a je radost pozorovat život kolem něj – a přirozeně i v něm. Spolupráce s firmou Kořenovky byla rovněž výjimečná.

Jan Martínek – jezírko Buková

Jezírko a kořenovka nám dělají radost každý den. Návštěvníci nevěří, že v jezírku nemáme žádnou filtraci a i tak je voda velmi čistá. Jezírko funguje už přes 2 roky. Komunikace byla výborná, následné dotazy jsou vždy mile zodpovězeny.

Tomáš Vrbický – kořenová čistička a jezírko východní Čechy

950+

domácích
kořenových čistíren

50+

obecních a firemních
kořenových čistíren

100+

přírodních
jezer

Chcete také mokřadní střechu?

Napište nám, co byste rádi realizovali a třeba i termín, kdy byste se chtěli o svých představách bavit. Budeme vás kontaktovat.

Vaše poptávka byla odeslána. Děkujeme!
Něco se nepovedlo. Zkuste to znovu :)